Skip to main content
HomeEventsAuld Lang Syne
..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... .....

Events - Event View

This is the "Event Detail" view, showing all available information for this event. If the event has passed, click the "Event Report" button to read a report and view photos that were uploaded.
Return to Grid View   Today

Auld Lang Syne

When: Wednesday, Apr 9, 2014, 6:00 PM until Sunday, Apr 13, 2014, 10:30 PM
Where:
Chicago Curling Club
http://www.chicagocurlingclub.org
555 Dundee Road
Northbrook, IL  60062
Additional Info:

Contact: Colin B Rittgers
Category: Events - Bonspiels

Registration: Required By Sunday, April 06, 2014
Payment: Payment In Advance Only
Event Rules:
Cancellation Policy:
Capacity: 115
Available Slots: 6
Registrants & Fees:
RegistrantFee
CoupleNo Fee
IndividualNo Fee
SubNo Fee
Team (Lead)No Fee
Team (Second)No Fee
Team (Skip)No Fee
Team (Vice)No Fee




 

 
Skip Pts Vice Pts Second Pts Lead Pts Total
Steve Neff 15 Lloyd Yanis
11 Joe Franz 2 Christine Blakey -2 26
Rob Corn 10 Mike Ward 11 Ryan Carroll 10 Frank Galanti -3 28
Doug Boyd 16 Fraser Lockhart 10 Carla Gable 4 Robert Miles -2 28
Anthony Giannini 15 Ray Laurin 6 Seth Leonard 6 Scott Meyer 2 29
Jay Radke 15 Jennifer Geake 14 Margaret Leonard 2 Joe Simanis -2 29
Michael Bonnema 14 Lisa Boland 6 Matthew Rich 4 Jeff Boland 6 30
Colin Rittgers 14 Michele Rittgers 12 Marty Maugh 4 Steven Edwards -2 28
David Geake 16 Kevin Behrens 10 Kailey Meyer 2 Randall Cross -2 26
Tri Banh 12 Ryan Murphy 7 Steve Kordek 2 Matt Sherry 6 27
Ron Buchanan 15 Betty Duffy 10 John Morris 7 Stephen Carlson -3 29
Pete Erazmus 10 Scott Thomson 8 Jessica Thomson 4 Denise Erazmus 8 30
Ken Groover 14 John Beckwith 14 Brian Beck 4 Susan Altese -2 30
Marcy Calaway 14 Elizabeth Demers 12 Marcus Dodd -2 Jon Passman -2 22
Marc Palmeri 15 Morgan Haskel 4 Joe Menning 2 Jody Moser 8 29
Marcia Arnold 16 Krista Wray 6 Kathleen Henrikson 4 Ellen Dickson 4 30
Bob Wilson 12 Marilyn Wilson 16 Reuter, John -2 Reuter, Terri -2 24
Ken Brown 15 Amy Brown 15 Mike Nickel -3 Logan Turner -3 24
David Durrant 16 Randy Piant 7 Eddie Milas -3 Amy Steves -3 17
Brad Sward 8 Jason Bryan 7 Mariya Markina 6 Terrence Norris -2 19
Will Hsiung 10 Dan Gaichas 8 Lynda Ward -3 Wes Mancoff -3 12
Albert Lipson 8 Michael Lucas 8 Haley Yaple 10 Reda Al-Bahrani 2 28
John Reid 15 Liz Reid 16 Brian MacDonald -2 Thomas Hanson -3 26
Chris Neseman 8 Kirsten Higashikawa 10 Mike Higashikawa 8 Cyndi Kemp -3 23
Karen Begley 14 Paul Conant -2 John Snakenborg -3 Jack Barnett -3 6
Ralph Brendler 12 Helen Jacek 6 Christine Berzins 4 Robert Henne -2 20
Patrick Gellatly 8 Kerry Dickson 6 Leslie Gellatly 8 Jim Byrnes 2 24
Adam Faust 10 Lauren Sturdy 2 Jim Grant -2 Ilene Grant -2 8
Tom English 6 Kirsten Stromberg 4 Clara Just -2 Carrie Ruzicka -2 6

Subs Pts Email
Notes
Denten, Julie 16 jdcurl@comcast.net

Arnold, Paul 15 golfcurl@comcast.net
Friday Only
Bennett, Susan 14 namelyyours@hotmail.com Sat Only
Rane, Michelle 14 ranemakerpromos@comcast.net
Kremer, Casey 12 caseykrem@aol.com

Anderson, Therese 10 tma7878@gmail.com

 
Substitution Rules:
If a sub puts a team over the cap by 1-2 points, they give up the hammer to start the game.
If a sub puts a team over by 3-5 points, they give up the hammer to start the game and 1 point.
A sub is not allowed if it puts the team over the cap by more than 5 points.
 
 
1st Event
















Corn




101




Th 8:15p S1 Corn



L to 201




English 121




Sa 8:30a S1 Corn


Wilson L to 301



102




W 7:00p S1 Wilson



L to 201




Brown
131




Sa 3:15p S4 Corn



L-Out


Rittgers




103




Th 6:00p S2 Rittgers



L to 202




Neseman 122




F 6:00p S3 Rittgers


Groover L to 301



104




W 7:00p S4 Groover



L to 202




Reid

141




Su 9:00a S1 Banh



L-Out

Boyd




105




Th 8:15p S4 Boyd



L to 203




Faust 123




F 8:15p S4 Boyd


Palmeri L to 302



106




Th 8:15p S3 Palmeri



L to 203




Durrant
132




Sa 5:30p S2 Banh



L-Out


Bonnema




107




W 7:00p S2 Bonnema



L to 204




Begley 124




Sa 8:30a S3 Banh


Banh L to 302



108




Th 6:00p S4 Banh



L to 204




Lipson


151 Neff




Su 1:30p S2 A Event Winner
Radke




109




Th 8:15p S2 Radke



L to 205




Brendler 125




F 6:00p S1 Radke


Buchanan L to 303



110




Th 6:00p S1 Hsiung



L to 205




Hsiung
133




Sa 1:00p S4 Radke



L-Out


Geake




111




W 7:00p S3 Geake



L to 214




Sward 126




F 6:00p S4 Geake


Giannini L to 312



112




Th 6:00p S3 Giannini
142

L to 214

Su 9:00a S3 Neff
Gellatly

L-Out














Calaway










127




F 8:15p S2 Calaway



L to 206










Erazmus 134




Sa 10:45a S1 Neff


Arnold L to 303









128




F 6:00p S2 Neff



L to 206










Neff















Notes: Wednesday games can start later if the skips agree














2nd Event
















English




201




Sa 10:45a S4 Brown



L to 412




Brown 211




Sa 5:30p S3 Neseman


Neseman L-Out



202




F 8:15p S3 Neseman



L to 401




Reid
221




Su 9:00a S2 Lipson

Faust
L-Out


203




F 8:15p S1 Durrant



L to 402




Durrant 212




Sa 5:30p S4 Lipson


Begley L-Out



204




Sa 10:45a S2 Lipson



L to 402




Lipson







231 Lipson
Brendler

Su 1:30p S3 B Event Winner
205




Sa 8:30a S4 Buchanan



L to 403




Buchanan 213




Sa 5:30p S1 Buchanan


Erazmus L-Out



206




Sa 10:45a S3 Arnold



L to 403




Arnold
222




Su 9:00a S4 Gellatly



L-Out









Sward










214




Sa 8:30a S2 Gellatly



L to 401










Gellatly



























3rd Event
















Wilson




301




Sa 3:15p S2 Groover



L-Out




Groover 311




Su 11:15a S4 Groover


Palmeri L-Out



302




Sa 1:00p S3 Palmeri



L-Out




Bonnema






321 Giannini

Hsiung
Su 1:30p S1 C Event Winner

303




Sa 1:00p S1 Calaway



L-Out




Calaway 312




Su 11:15a S3 Giannini



L-Out










Giannini



























4th Event
















Reid




401




Sa 3:15p S3 Reid



L-Out




Sward 411




Su 11:15a S2 Reid


Faust L-Out



402




Sa 3:15p S1 Faust



L-Out




Begley






421 Reid

Brendler
Su 1:30p S4 D Event Winner

403




Sa 1:00p S2 Erazmus



L-Out




Erazmus 412




Su 11:15a S1 Erazmus



L-Out










English













 TwitterFaceBook   Bookmark and Share